Zasady malowania
Zimną porcelanę możesz barwić barwnikami barwienie. Możesz również malować farbami. Dzisiaj napiszę trochę o zasadach malowania zimnej porcelany. Jeśli zdecydujesz, że nie będziesz barwić masy, tylko ją pomalujesz, będziesz musiała pamiętać o kilku rzeczach.
Jeżeli masz pojęcie o malowaniu, rodzajach farb i pędzli to super, możesz przeczytać tylko pierwszą zasadę 🙂 Jeśli jesteś początkującym twórcą , mój post, mam nadzieję, pomoże ci zrozumieć kilka innych, podstawowych zasad .
- kiedy malować ?
- jakie ozdoby będę malować ?
- jakiej farby użyć ?
- czym malować ?
Zasada 1
Najważniejszą rzeczą , o której powinnaś pamiętać jest ta, że zimną porcelanę możesz malować tylko wtedy, kiedy twoje ozdoby czy figurki będą zupełnie suche. Jak długo wysychają i kiedy będziesz wiedziała, że są suche poczytasz tutaj .
Zasada 2
Jeśli chcesz malować proste, płaskie ozdoby np. serduszka, gwiazdki, misie czy choinki nie musisz pamiętać o uwzględnieniu trudno dostępnych miejsc - bo ich nie ma 😉 Natomiast tworząc figurki bardziej złożone, musisz pamiętać, że podczas malowania nie wszędzie łatwo dostaniesz pędzelkiem.
Zobacz, przy malowaniu serduszek nie musiałam zastanawiać się jak je pomaluję i czy wszędzie dostanę się z farbą 😉 Również malując smoka nie miałam problemu z malowaniem pomimo tego, że rzeźba jest bardziej skomplikowana.
Gdybym jednak miała ulepić taką syrenkę, a dopiero później ją malować - byłoby to raczej niemożliwe. Zobacz, jak ułożone ma włosy. Jakie mają kolory. Jak są blisko twarzy i jak opadają na ramiona. Ciężka byłoby pomalować tułów i twarz. Dlatego tworząc niektóre figurki korzystam z masy barwionej, ponieważ jest to o wiele wygodniejsze.
Zasada 3
Najbardziej odpowiednimi farbami do malowania zimnej porcelany są farby akrylowe. Farby akrylowe posiadają głęboką pigmentację, piękne, żywe kolory i wchodzą w trwałą reakcję z zimną porcelaną. Oznacza to, że odpowiednio zabezpieczone lakierem na długo zachowają swoje kolory. Możesz użyć także innych farb - plakatowych czy akwareli. Pamiętaj jednak o tym, że nie uzyskasz wtedy efektu wow 😉 Poza tym farby plakatowe czy akwarele nie posiadają tak głębokiej pigmentacji koloru jak akryle. Moim zdaniem akryle sprawdzają się najlepiej. Wybór dostępnych marek jest ogromny. Na zdjęciu możecie zobaczyć trzy rodzaje farb akrylowych. Te w tubkach po 20 ml. i tubę 110 ml. Kupiłam w sklepie dla plastyków. Mniejsze były w zestawie 10 kolorów , a tuba na sztuki. Emalię akrylową szybkoschnącą w puszce 0, 5 l. kupiłam w sklepie budowlanym 🙂
Białej farby zawsze idzie najwięcej - to kolor bazowy i lubię mieć go dużo 🙂
Zasada 4
Wiemy już, że zanim przystąpimy do malowania, ozdoby czy figurki muszą być suche. Nie powinny być zbyt skomplikowane. Wiemy jakich farb najlepiej użyć. Pozostaje kwestia pędzli 😉 Być może wiesz, że na rynku dostępne są różne rodzaje pędzli w zależności od techniki malowania i upodobań malarza 🙂 W sklepach dla plastyków dostaniesz różne rodzaje pędzli i różne ich grubości . Opiszę pędzle syntetyczne , czyli te ze sztucznym włosiem, ponieważ one nadają się ( moim zdaniem) najlepiej do malowania zimnej porcelany.
Pędzle z włosia sztucznego imitują naturalne, zwierzęce, nie pochodzą jednak od żadnego zwierzątka 🙂 Włosie syntetyczne charakteryzuje się lekkim połyskiem jest gładkie w dotyku i miękkie. Kolory włosia to zazwyczaj odcienie miodu, ciemnego złota, białe. Pędzle syntetyczne są bardzo uniwersalne, ponieważ nadają się do malowania różnymi farbami, nie tylko akrylami.
Pędzle oprócz różnych grubości mają także różne zakończenia. Są pędzle okrągłe, stożkowe, płaskie , asymetryczne i tutaj użycie poszczególnych końcówek jest również sprawą indywidualną.
Grubość pędzla
Każdy pędzel posiada na trzonie numer, który ma pomóc nam rozróżnić grubość pędzla. UWAGA - u różnych marek występuje różna numeracja. Najlepszym rozwiązaniem jest pójście do sklepu plastycznego i porównanie pędzli na miejscu.
Zasada jest dosyć prosta - grube pędzle służą do zapełniania większych powierzchni , małe do małych 😉 Im cieńszy pędzelek , tym precyzyjniej możemy nim manewrować. Cieniutkich pędzelków używam np. do malowania oczu.
Najlepiej jest zakupić kilka pędzli i po prostu spróbować, którymi najlepiej nam się maluje.
Czyszczenie pędzli
Po malowaniu farbami akrylowymi należy pędzle od razu umyć pod bieżącą wodą lub zamoczyć w słoiku z wodą. Farba akrylowa szybko wysycha i kiedy zapomnisz umyć pędzel, usuniesz ją już tylko rozcieńczalnikiem.
Zasady niekonwencjonalne
Zdradzę ci kilka sposobów na malowanie niekonwencjonalne 🙂 Do malowania służą mi także - płatki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne, gąbka, palce, kawałki miękkiej tkaniny np. polar.
Zobacz - tego bulteriera malowałam pędzlem grubym, ale różowe miejsca na pyszczku nakładałam płatkiem kosmetycznym 😉 Można ? Można - i to z całkiem fajnym efektem 😉
Zostaw komentarz