Zimna porcelana – jak naprawić kiedy pęka ?

with Brak komentarzy

Niedawno Ania zapytała, jak naprawić zimną porcelanę kiedy powstaną pęknięcia? Jeśli tworzysz z zimnej porcelany, na pewno zastanawiasz się nad wieloma rzeczami, które być może zaskakują cię podczas tworzenia. Nie martw się, przerabiałam każde to zagadnienie setki razy, a że jestem uparta, szukałam rozwiązania za każdym razem. Dzisiaj napiszę trochę na temat pękającej masy albo, jak to określiła moja koleżanka - rozłażącej się masy 😉

 

Składniki  zimnej porcelany

Żeby zrozumieć masę i to, co się z nią dzieje, musisz uświadomić sobie kilka rzeczy. Dla niektórych są one oczywiste, a niektórzy po prostu o nich zapominają lub nie poznali jeszcze wszystkich właściwości zimnej porcelany.

Skład masy to klej, ocet, oliwa, krem, to składniki, które zawierają wodę w większej lub mniejszej ilości. Oznacza to, że  woda musi jakoś odparować podczas wysychania. Jeśli wykonujesz masę w domu i wychodzi ci odpowiednia, to super. Połowa sukcesu za tobą 🙂 Dlaczego połowa ? - bo druga połowa, to nauczenie się pracy z glinką, którą stworzyłaś.  Musisz znać swoją masę na tyle, żeby móc przewidzieć jak się zachowa podczas wysychania i co może się z nią stać. Brzmi tajemniczo? Tylko na początku. Im częściej będziesz pracowała ze swoją masą, tym bardziej ją poznasz. Masa, którą stworzysz będzie musiała się sprawdzić w twoim pomyśle - raz będziesz chciała z niej ulepić ozdoby płaski, innym razem figurki.

Kolejną rzeczą, o której powinnaś pamiętać, to fakt, że masa podczas wysychania kurczy się i wygina - odparowuje z niej woda i jest to naturalne.  Zobacz co zrobić,żeby ozdoby płaskie nie wyginały się .

Kolejną rzeczą jest wilgotność powietrza. Przy dużej wilgotności ozdoby wysychają wolniej, przy powietrzu bardziej suchym - szybciej. Niby takie oczywiste, nie ? 🙂 A to wszystko jest bardzo ważne, ponieważ zimna porcelana wysycha na powietrzu.

Co zrobić kiedy zimna porcelana pęka?

Co zatem zrobić kiedy na naszych ozdobach pojawiają się pęknięcia i czy pęknięcie oznacza, że nasza praca poszła na marne i gotowa rzecz skończy w koszu ? Nic podobnego. Pokażę ci,  jak radzić sobie z pęknięciami.

Wykonałam dużą kulę z zimnej porcelany - docelowo będzie imitowała kamień. Duża kula została w całości wykonana z zimnej porcelany - czyli nie ma w środku np. foli aluminiowej. Oczywiście przy takiej grubości powstało podczas wysychania kilka dużych pęknięć.

Dlaczego zimna porcelana pęka?

Pracując z masą zauważyłam,że zimna porcelana pęka wtedy ( zazwyczaj) kiedy tworzę większe projekty. Choć nie jest to regułą - małe główki ( 2 cm ) też potrafią popękać 😉 Zauważyłam także, iż używanie skrobi do podsypywania blatu przy wałkowaniu też może przyczynić się do pękania masy.

Co zatem zrobić, kiedy pojawia się pęknięcie ? Czy od razu przystąpić do jego naprawy ? Jeśli zauważysz, że twoja figurka czy inna ozdoba zaczyna pękać, nie przejmuj się. Powodów mogło być wiele i nie chodzi tu o szukanie przyczyny tylko o to, jak naprawić pęknięcie. I pęknięcie nie oznacza też, że figurka się nie udała. Coś poszło nie tak. Na szczęście da się to naprawić 🙂

Najważniejszą rzeczą, o której powinnaś pamiętać jest to, że do naprawy pękniętej figurki możesz przystąpić dopiero kiedy będzie całkiem sucha. Będziesz miała pewność, że masa pękła w danym miejscu i nie pojawią się nowe pęknięcia.

Pokażę ci jak sobie radzić z pęknięciami.

Pęknięcie zawsze wypełniam odrobiną kleju wikol lub magikiem. Następnie wypełniam pęknięcie masą, z której tworzyłam daną rzecz lub używam masy w innym kolorze jeśli docelowo i tak będę malowała gotową figurkę. Dociskam i za pomocą palca wskazującego rozcieram masę zwilżając ją delikatnie wodą. Zostawiam do wyschnięcia. Jeśli po wyschnięciu powierzchnia nadal mi się nie podoba - czynność powtarzam.

Efekt końcowy zawsze możesz dopracowywać kilka razy. I wiem, że wiąże się to z dodatkową pracą i czasem. Warto naprawiać swoje prace. Zdobyte doświadczenie będzie dla ciebie bezcenne, a z czasem pęknięcia zaczną się pojawiać sporadycznie 🙂

W kolejnym poście pokażę ci efekt końcowy. Musimy poczekać aż kamień z wypełnieniem wyschnie. Jeśli masz jakieś pytania mażesz zostawić komentarz pod postem lub napisać do mnie maila - odpiszę 🙂

Follow Sowa Marta:

Cześć, jestem Marta i od kilku lat tworzę figurki,rzeźby i ozdoby z zimnej porcelany oraz uczę innych , jak to robić :)

Latest posts from

Zostaw komentarz