Jak zabarwić masę porcelanową

with Brak komentarzy

 

 

Dzisiaj podzielę się z wami kilkoma sprawdzonymi przeze mnie sposobami na zabarwienie masy porcelanowej (MP).Nie będzie tutaj żadnych nowości - od siebie dodam tylko kilka fotek i spostrzeżeń .W swoich testach skupiam się na sposobach , które właściwie każdy może wypróbować.Będzie długo - ale zainteresowane osoby na pewno doczytają post do końca 😉Często dostaję wiadomości , w których pytacie właśnie o to , jak zabarwić masę.

Kiedy dodać barwnika ?

to magiczne pytanie również często się powtarza '' Marta , kiedy mam dodać do masy barwnika ? ''

Masę barwię przeważnie po dokładnym ugnieceniu jej - czyli wtedy , kiedy jest idealnie gładka , bez grudek .

Robię jednak jeden wyjątek - jeśli potrzebuję sporo  czarnej masy ( sporo to u mnie od 0,5 kg. w górę ), wtedy masę barwię podczas łączenia składników - czyli dodaję barwnik do mieszanki i dopiero  wyrabiam masę.

Dlaczego ? Ponieważ przy takiej ilości masy barwnik szybciej się rozprowadzi w mieszance , co oszczędza mój cenny czas .Na początku ( dla niewtajemniczonych) - masa zaraz po wykonaniu, kiedy nie dodamy do niej koloru bazowego ( biały ) po wyschnięciu będzie transparentna.Oczywiście zależy na jaką grubość rozwałkujemy naszą masę.

Jeżeli będzie to 0,2 cm. masa będzie transparentna , co widać na zdjęciu poniżej. Przez próbkę widać napis.

 

 

Próbka o grubości 0,2 mm.

Przeźroczystość masy pokazana na próbce

 

Jeżeli rozwałkujemy masę  na grubość 0,5 cm. nie uzyskamy już takiego efektu, czyli nasze ozdoby nie będą już transparentne. Czasami dostaję pytania,  dlaczego ozdoby po jakimś czasie robią się szare...?Dzieje się tak w przypadku, kiedy do masy nie dodamy koloru bazowego - czyli białego.Trzeba pamiętać,że zimna porcelana jest masą na bazie kleju - klej jest biały, ale po wyschnięciu jest przeźroczysty, więc masa również nie będzie biała , będzie raczej szara...

Dlatego właśnie biały barwnik uważa się za kolor bazowy jeśli chcemy uzyskać w naszych ozdobach, figurkach docelowo kolor biały.

Próbka o grubości 0,5 cm.

 

 

Czym barwić masę ?

Który barwnik będzie najlepszy i najbardziej trwały ?

Jeśli mamy w domu  curry, paprykę słodką czerwoną, cynamon,farby akrylowe,olejne, barwniki możemy zaczynać  😄

Tymi przyprawami i farbami spokojnie możecie zabarwić masę porcelanową jeśli chcecie skorzystać z kuchennych zapasów. Nie sugerujcie się jednak, że z czerwonej papryki uzyskacie docelowo czerwony kolor masy - sprawdziłam i wyszedł POMARAŃCZOWY .

Do wykonania wszystkich próbek, które opisuję użyłam 30 g. masy porcelanowej niebarwionej podkładem ( czyli niebarwionej białym barwnikiem ). Jest to masa surowa- transparentna.

Masa barwiona papryką słodką czerwoną - przyprawa w proszku 🙂

Użyłam 30 g. masy porcelanowej

Pół łyżeczki papryki czerwonej słodkiej (przyprawa w proszku)

Krem Nivea - do smarowania dłoni podczas ugniatania

( post nie jest reklamą i nie jest sponsorowany ) 😉

Na zdjęciu poniżej masa po połączeniu z czerwoną słodką papryką ma kolor zbliżony bardziej do brzoskwiniowego niż czerwonego.

Dlaczego kółeczka są ciemniejsze? Ponieważ masa podczas wysychania ciemnieje o kilka tonów .

 

 

Zdjęcie masy zabarwionej papryką

Masa barwiona przyprawą curry

Użyłam 30 g. masy porcelanowej

Pół łyżeczki curry

Krem Nivea

Jak widzicie masa po połączeniu z curry wychodzi żółty kanarkowy , po wyschnięciu oczywiście ciemnieje . Spokojnie możemy uzyskać kolor żółty stosując przyprawę curry. Przyprawa curry nie rozpuszcza się całkowicie w masie - pozostaną w niej widoczne drobinki przyprawy.

zdjęcie masy

Masa barwiona cynamonem

Użyłam 30 g. masy porcelanowej

Pół łyżeczki cynamonu w proszku

Krem Nivea

Tutaj masa po zabarwieniu cynamonem oprócz tego, że pięknie pachnie ( niestety tylko na chwilkę , ponieważ po wyschnięciu traci zapach) ma również ciekawy kolor. Po wyschnięciu uzyskałam kolor brązowy.

zdjęcie masy

Masa barwiona kisielem o smaku jabłkowym

W swoich zapasach miałam jeszcze kisiel o smaku jabłkowym i pomyślałam, że sprawdzę jaki kolor uzyskamy po dodaniu go do masy …

Użyłam 30 g. masy porcelanowej

Pół łyżeczki kisielu o smaku jabłkowym

Krem Nivea

Nie widać tego na zdjęciu ale kolor uzyskany to bardzo jasny zielonkawy, bardzo rozmyty, subtelny.

Zdjęcie masy barwionej kisielem

 Masa barwiona farbą akrylową

Przejdziemy teraz do barwienia farbami.

Użyłam 30 g. masy porcelanowej

Na czubku łyżeczki farby akrylowej

Krem Nivea

Zobaczcie jaka farbka jest ciemna , a kolor masy jasny. Masa podczas łączenia z farbką dobrze się zachowuje - ładnie się łączy a uzyskany kolor na pewno jest zadowalający . Po wyschnięciu ciemnieje. Należy pamiętać, że farba akrylowa zmienia nieznacznie konsystencję masy i jeśli dodamy jej za dużo , masa stanie się klejąca i nie będzie się dało z nią pracować.

Farby akrylowe powodują również, że masa troszkę szybciej wysycha, ale przy tworzeniu prostych wzorów jak np. płaskie ozdoby choinkowe nie będzie to miało większego znaczenia .

zdjęcie masy barwionej farbą akrylową

Masa barwiona farbką olejną

Użyłam 30 g. masy porcelanowej

Na czubku łyżeczki farby olejnej

Krem Nivea

Masa bardzo dobrze łączy się z farbą olejną , uzyskujemy piękny, delikatny kolor równomiernie rozprowadzony. Kolor masy jest delikatny, pastelowy , a po wyschnięciu ciemnieje. Tutaj również należy pamiętać o umiarze - zbyt dużo farby zmienia konsystencję masy co może utrudniać pracę .

Polecam farby olejne jeśli chcemy uzyskać delikatne kolory masy.

zdjęcie masy

Masa barwiona barwnikiem spożywczym w proszku

Kolejnym i moim zdaniem najlepszym - ponieważ najbardziej opłacalnym sposobem jest zastosowanie barwników ( dostępne w sklepach dla cukierników ) .

Barwniki spożywcze są najbardziej wydajne . Wystarczy dodać odrobinkę by uzyskać piękne, nasycone kolory.

Użyłam 30 g. masy porcelanowej

Na czubeczku wykałaczki barwnika

Krem Nivea

Barwniki spożywcze znajdziecie w sklepach dla cukierników - internetowych lub stacjonarnych.

Mamy do wyboru dwa rodzaje barwników - sypkie ( w proszku ) i żelowe. Czym się różnią od siebie? Właściwie tylko postacią i ceną - bo w przy obu barwnikach intensywność uzyskanych kolorów jest bardzo zbliżona.

Barwnik spożywczy w proszku kupimy już od 2,50 zł. ( opakowanie 5 g.) - bardzo wydajny.

Barwnik w żelu kupimy od 9,90 zł. ( opakowanie 35 g.) - bardziej opłacalny 😉

 

zdjęcie masy
zdjęcie barwników

Warto wspomnieć, że barwniki w żelu pachną - posiadają słodki zapach 🙂

Moim ulubionym sposobem barwienia masy jest używanie barwników spożywczych. Dlaczego ?

Ponieważ barwniki dają mi możliwość uzyskania takich kolorów, jakich potrzebuję. Pracuję z masą od ponad 7 lat. Barwniki spożywcze są ze mną od początku mojej drogi z masą porcelanową i jeszcze mnie nie zawiodły. Dzięki nim jestem w stanie uzyskać taki kolor , który spełni moje oczekiwania.

Barwienie masy za pomocą barwników nie zmienia konsystencji masy, a jesteśmy w stanie uzyskać od delikatnych odcieni pastelowych po intensywne, mocne barwy.

Kilka uwag końcowych

Warto wypróbować różne sposoby na zabarwienie masy porcelanowej, warto eksperymentować. A co jeśli nie lubimy barwić masy ? Istnieją na to dwa sposoby - można pomalować gotowe i suche ozdoby farbą akrylową lub kupić gotową, kolorową masę 😉

Dla mnie ugniatanie masy jest przyjemnością - tak samo barwienie jej i dopóki moje stawy jeszcze mi na to pozwalają, będę korzystała z tej przyjemności.

Życzę wam udanych prób i świetnej zabawy 🙂

Follow Sowa Marta:

Cześć, jestem Marta i od kilku lat tworzę figurki,rzeźby i ozdoby z zimnej porcelany oraz uczę innych , jak to robić :)

Latest posts from

Zostaw komentarz