Dlaczego ozdoby z zimnej porcelany po wyschnięciu są przezroczyste ?

with Brak komentarzy
Przeźroczystość masy pokazana na próbce

Zrobiłaś swoją pierwszą zimną porcelanę i z zadowoleniem lepiłaś pierwsze ozdoby , ale efekt końcowy trochę cię zaskoczył ? Twoje ozdoby po wyschnięciu stały się jakby lekko przezroczyste i szarawe ? Jeśli tak, to ten wpis jest dla ciebie 🙂

Główny składnik zimnej porcelany

Jak wiesz , głównym składnikiem zimnej porcelany jest odpowiedni klej do drewna. Przepis na zimną porcelanę sposobem ,,na ciepło ,, znajdziesz TUTAJ . Kleje do drewna , jak ich nazwa wskazuje , przeznaczone są do klejenia elementów drewnianych i w większości stosuje się ich trzy rodzaje :

- kleje na bazie polioctanu winylu

- żywic alifatycznych

-  poliuretanu

Do wykonania zimnej porcelany nadają się kleje tylko z grupy na bazie polioctanu winylu. Cechuje je specyficzny zapach i duża uniwersalność. Niektóre z nich można zaklasyfikować do szybkoschnących , ponieważ ich czas wiązania wynosi kilka minut - ale pełną trwałość uzyskują po 24 godzinach.

Ale co to ma wspólnego z przezroczystością ozdób z zimnej porcelany ? Już tłumaczę 🙂

Kleje wikolowe po wyschnięciu tworzą przezroczystą spoinę. Dlatego kiedy nasza masa ( którą wykonaliśmy właśnie z kleju wikolowego ) wyschnie , stanie się lekko transparentna. Oczywiście przezroczystość zależy także od grubości naszych ozdób - im cieńsze tym bardziej przezroczyste.

 

Obie próbki, które widzisz na zdjęciach powyżej są wykonane z dwóch rodzajów klejów na bazie polioctanu winylu. Pierwsza próbka , bardziej mleczna, jest wykonana z kleju wikol { ten z niebieską etykietą 😉 } , a druga to próbka wykonana z kleju firmy Henkel - Adhesin A  o wodoodporności D3 ,przeznaczony do klejenia papieru.

Pierwszy klej , bardziej płynny , będzie bardziej sprawdzał się do wykonania masy ,, na ciepło,, natomiast ten drugi, bardziej jak gęsta śmietana świetnie sprawdzi się do wykonania masy ,, na zimno,,

Zobacz jak zachowują się próbki poddane próbie rozciągania. Próbka wykonana z gęstszego kleju zachowuje się  o wiele lepiej i jak widzisz, jest bardziej przezroczysta.

Kolejny podstawowy składnik zimnej porcelany

to skrobia kukurydziana lub ziemniaczana, nie mylcie tych pojęć z mąką -  tak też się zdarza 😉 Jeśli wykonasz masę z kleju i skrobi ziemniaczanej i nie dodasz białego barwnika- twoje ozdoby po wyschnięciu mogą stać się szarawe i lekko przezroczyste. Jeśli wykonasz masę z kleju i skrobi kukurydzianej , twoje ozdoby po wyschnięciu mogą stać się lekko żółtawe i przezroczyste. Pamiętaj więc , że warto zastosować biały barwnik przy wykonywaniu masy i tutaj najlepiej sprawdzi się farba olejna ( nie emulsyjna ) lub akrylowa. Dzięki temu twoje ozdoby nie będą przezroczyste, a ty będziesz cieszyła się efektem twojej pracy 🙂

Mam nadzieję,że ten wpis pomógł ci poznać masę w lepszym stopniu i już wiesz co zrobić,żeby twoje ozdoby z zimnej porcelany nie były przezroczyste.

Follow Sowa Marta:

Cześć, jestem Marta i od kilku lat tworzę figurki,rzeźby i ozdoby z zimnej porcelany oraz uczę innych , jak to robić :)

Latest posts from

Zostaw komentarz