Często spotykam się z twierdzeniem,że z zimnej porcelany nie da się wykonać ładnych,równych i płaskich ozdób , że wycięte za pomocą foremek do ciasteczek kruchych płaskie ozdoby, jak np. serduszka, gwiazdy czy inne kształty , podczas wysychania nieładnie się odkształcają. Spotkałaś się kiedyś z takim twierdzeniem ? a może nawet sama przerabiałaś ten temat na własnej skórze ? 😉 Zrobiłaś fajną masę i z uśmiechem na twarzy wycinałaś piękne formy , a później okazało się , że te same wycięte formy nie są już takie śliczne i dziwnie się powyginały ? Jeśli tak , to witaj w klubie, przerabiałam ten temat, a dzisiaj zdradzę ci co zrobić, by następnym razem tego uniknąć.
5 rad ,by ozdoby płaskie z zimnej porcelany nie wyginały się
Kiedy zaczynałam interesować się tematem zimnej porcelany i próbowałam tworzyć z niej proste ozdoby , spotkałam się z wieloma przeszkodami. W mojej pracy liczy się każdy szczegół. Nie mogę sobie pozwolić na niedociągnięcia czy bylejakość. Często tworzę dla klientów ozdoby płaskie w formie magnesów. W tym celu wykorzystuję różne formy w zależności od okazji czy pory roku - serca,gwiazdy,choinki,bałwanki, renifery,zajączki,baranki, aniołki i wiele innych. Każdy magnes musi być piękny, równy i absolutnie nie może być wygięty - ponieważ wygląda nieestetycznie.
1 ⇒ Odpowiednia masa
Do wykonania płaskich ozdób - czy to choinkę czy jako magnes na lodówkę najlepsza będzie masa zwarta, dosyć twarda i nie ciągnąca się. W tym celu aby zwiększyć jej gęstość dodajemy do niej skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej i wyrabiamy. Masa nie powinna się kleić. Jak to sprawdzić ? Wykonaj dwie małe kuleczki i połóż jedną na drugą (jakbyś chciała ulepić bałwana ) i jeśli kulki po chwili nie skleją się, masa jest odpowiednia.
2 ⇒ Posyp blat skrobią
Przed wałkowaniem masy zastosuj skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą. Masa nie powinna kleić się ani do wałka ani do podłoża , na którym ją wałkujemy.
3 ⇒ Zachowaj grubość 3-4 mm.
Masę rozwałkuj na placek o grubości nie mniejszej niż 3 -4 mm. Cieńsze ozdoby wysychają zbyt szybko przez co szybciej się kurczą i mają tendencję do odkształcania się ( wyginania).
4 ⇒ Kontroluj sytuację 😉
Może dziwnie to brzmi , ale pamiętaj - jeśli twoje ozdoby leżą już wycięte, miej oczy szeroko otwarte. Zerkaj co jakiś czas i kontroluj jak się zachowują. Może się zdarzyć tak, że pomimo zachowania wszystkich wcześniejszych rad , twoje ozdoby zaczną się jednak wyginać. Wysychanie ozdób uzależniona jest także od wilgotności powietrza, więc jeśli zauważysz coś niepokojącego ...
5 ⇒ Obracaj
Jeśli twoje ozdoby zaczynają się wyginać, nie czekaj aż wyschną całkowicie, bo wtedy zachowają swoją wygiętą, nieładną postać, tylko obróć je na drugą stronę, by wróciły do pożądanego kształtu. Możesz tę czynność powtarzać wiele razy.
Uwaga
Jeśli twoje ozdoby przykleją się jakimś cudem do podłoża , pozwól im pozostać w tym miejscu na co najmniej 12 godzin. Dzięki temu górna część ozdoby zdąży wyschnąć, a ty po tym czasie będziesz mogła odkleić je za pomocą płaskiego nożyka, nie bojąc się,że stracą równy stan.
Próbki, które widzisz na zdjęciach u góry, są przykładem. Na pierwszym zdjęciu widzisz dwie ozdoby płaskie, które są równe i nadają się do dalszej obróbki ( szlifowania, ozdabiania). Drugie i trzecie zdjęcie przedstawia wygięte ozdoby, które nieładnie wyglądają i nie nadają się do użytku.
Zachęcam do eksperymentowania i nie poddawania się. Wszystko, co jest piękne, wymaga pracy i zaangażowania.
Pięknie wykonane zawieszki czy magnesy mogą być świetnym prezentem dla bliskich na różne okazje. Jeśli masz duszę artysty( skoro czytasz te słowa na pewno tak jest ) to wiesz,że przy tworzeniu różnych ozdób ogranicza nas tylko wyobraźnia, więc pozwól swojej wyobraźni działać i twórz 🙂
Zostaw komentarz