Często dostaję pytania od osób, które zaczynają swoją przygodę z zimną porcelaną o to , jak łączyć ze sobą elementy z zimnej porcelany.
Głównym składnikiem zimnej porcelany jest klej do drewna, ale to wcale nie znaczy,że wykonana z niego masa będzie wystarczająco klejąca by łączyć się ze sobą. Muszę tutaj dodać jeden szczegół - im dłużej pracuję z masą , tym lepiej ją poznaję i istnieje wyjątek od reguły - można wykonać masę tak , by przy tworzeniu nie trzeba było używać do łączenia kleju, ale nie jest to łatwe i wymaga nieco wprawy.
My skupimy się na tym , co będzie najlepszym rozwiązaniem dla początkujących.
Projekt
Niedługo walentynki , więc pomyślałam, że wykonam ozdobę związaną właśnie z tym dniem. Chciałam stworzyć misia trzymającego w łapkach serduszko, żeby było łatwiej , miał on być ozdobą płaską . Świetnym rysownikiem raczej nie jestem, ale pokażę wam szkic projektu 😉 Ozdoba będzie magnesem na lodówę, więc przy okazji zdradzę jakich magnesów używam, kiedy i czym je przyklejam.
W swojej pracy użyłam masy porcelanowej, formy w kształcie serca, wałka akrylowego, kleju do drewna , z którego wcześniej wykonałam masę, suchych pasteli. Jak widzicie na zdjęciach poniżej, każdy element został posmarowany odrobinką kleju w miejscu łączenia. Klej po wyschnięciu będzie przezroczysty. W ten sam sposób postępuję z przyklejeniem misia na sercu.
Kiedy ozdoba wyschnie ( około 12- 24 godz.) mogę zająć się malowaniem oczek ( farba akrylowa) cieniowaniem za pomocą czerwonej suchej pasteli. Wysychanie płaskich ozdób uzależnione jest od wielu czynników - gęstości masy, wilgotności powietrza, rodzaju masy. Podobną ozdobę możecie wykonać również z masy solnej, glinki samoutwardzalnej, glinki polimerowej, gliny.
Przy tworzeniu ozdób takiej wielkości (serce ma 7 cm. / 8 cm. ) , które mają spełniać się nie tylko jako ozdoba, ale także jako magnes, używam 2 magnesów neodymowych płytkowych o wymiarach : długość 10 mm. szerokość 5 mm. wysokość 1,5 mm.
Przyklejam je dopiero wtedy, kiedy ozdoba dobrze wyschnie - zazwyczaj od 2 do 4 dób. Tył serca ścieram papierem ściernym o gradacji 100 ( taki miałam akurat pod ręką ) 😉 i nakładam klej do drewna lub poxipol przezroczysty. Możecie również użyć kropelki lub innego szybkoschnącego kleju.
W ostatnim etapie lakieruję centralną część serca utrwalając w ten sposób kolory nadane za pomocą patyczka kosmetycznego i farbę akrylową. Ulepienie takiego serduszka nie jest trudne , ale wymaga czasu i odrobinę umiejętności.
Jeśli jednak nie czujecie się na siłach, lub wolicie proste ozdoby - spokojnie możecie wykonać zwykłe, proste serca , które ozdobicie według własnej wizji i na pewno będą równie piękne 🙂
Jeśli wykonacie serduszko z misiem i będziecie chciały się pochwalić - napiszcie TUTAJ lub w wiadomości na Facebook TUTAJ .
2 Responses
Anna Konc
Witam. Jakiego kleju użyć do łączenia elementów z zimnej porcelany?
Sowa Marta
Witaj Aniu. Do łączenia elementów możesz użyć kleju , z którego wykonywałaś masę – lub – jeśli używasz gotowej glnki np. kleju magik lub kleju vicol.