Czy trzeba zabezpieczać lakierem ozdoby z zimnej porcelany ?

with Brak komentarzy

Jeśli tworzysz ozdoby z zimnej porcelany, albo planujesz zacząć swoją przygodę z tą niesamowitą glinką , na pewno zastanawiałaś się, jak zabezpieczyć swoje prace . W tym poście, postaram się wyjaśnić w najprostszy sposób zabieg lakierowania i kiedy się go stosuje.

Zimna porcelana kupiona w sklepie

Kilka razy kupiłam w sklepie internetowym glinkę Modern Clay. Za 100 g. zapłaciłam 45 zł. Dużo czy mało zostawiam do waszej opinii. Glinka na prawdę świetna. Obecnie polecam masę Nicron, której cena w stosunku do ilości i jakości wychodzi najlepiej. Bardzo dobrze się z niej lepi i jeśli ktoś prosi bym poleciła mu gotową masę, polecam właśnie Nicron. Masa jest niesamowicie plastyczna i świetnie trzyma kształt.

Wykonałam z niej figurkę elfa. Figurka nie była zabezpieczona lakierem, a połysk sukni nadaje zastosowana farba dekoracyjna.

 

Miałam też okazję testować masę MODENA , którą kupiłam w cenie 57,00 zł. za kostkę 250 g. Masa super, na prawdę bardzo dobrze mi się z niej lepiło. Nie sprawdziła się przy dłuższym przechowywaniu ( napiszę o tym inny post). Jeśli tworzycie ozdoby z tych mas, możecie je zabezpieczać lakierem. Nie zawsze jest to potrzebne. Producent zastosował w obu masach składnik, który nadaje delikatny, satynowy połysk. Z masy MODENA wykonałam szafirki i nie zabezpieczałam ich lakierem.

Zimna porcelana wykonana w domu - kiedy powinno się używać lakieru ?

Jeśli wykonujesz masę w domu i jesteś z niej zadowolona,  tworzysz piękne ozdoby i lubisz obdarowywać nimi swoich bliskich, powinnaś zabezpieczać je lakierem. Dlaczego ? Zabieg lakierowania jest ostatnim etapem tworzenia danego przedmiotu. Lakier zamyka mikroskopijne pory, uszczelnia i ozdabia gotową figurkę, nadając jej pięknego połysku. Jeśli podarujesz bliskiej osobie taki prezent, na pewno poczuje się doceniona 🙂

Jaki lakier wybrać - połysk czy mat ?

Do zabezpieczania zimnej porcelany idealnie nadają się lakiery transparentne w sprayu, które są szybkoschnące, charakteryzujące się wysoką siłą krycia i nabłyszczania.  Możemy je kupić w sklepach internetowych, na  allegro lub w sklepach z farbami. Do zabezpieczania zimnej porcelany nadają się lakiery akrylowe w sprayu. Od jakiegoś czasu używam lakieru firmy Schuller Eh'klar PRISMA COLOR,  który dostępny jest w dwóch wersjach - z połyskiem i matowy. Lakier sprawdza się doskonale. Lakieruję nim figurki, ozdoby płaskie , kompozycje kwiatowe, większe rzeźby.

Czym się różni lakier z połyskiem od matowego ? Ozdoby lakierowane lakierem z połyskiem będą się błyszczeć po wyschnięciu, odbijając światło. Wyglądem mogą przypominać porcelanę lub ceramikę szkliwioną. Natomiast te, po zastosowaniu lakieru matowego, po wyschnięciu będą zatrzymywały światło i nie będą błyszczały. Będą matowe.

Jak i kiedy lakierujemy figurki z zimnej porcelany ?

Wiemy już, że powinnyśmy zabezpieczać swoje małe dzieła lakierem. Wiemy, jakiego mamy użyć lakieru, pozostaje nam dowiedzieć się ,kiedy lakierujemy nasze ozdoby z zimnej porcelany. Używając lakieru najważniejszą rzeczą, o której powinnaś pamiętać jest bezpieczeństwo twoje i twojego otoczenia. Nie powinnaś używać lakieru w domu. Zapach lakieru jest drażniący i może powodować podrażnienia dróg oddechowych. Lakierowanie ozdób  zawsze powinno odbywać się w jakimś warsztacie na zewnątrz, balkonie, piwnicy, strychu czy innym pomieszczeniu, gdzie będziesz mogła otworzyć okno. Nie powinnaś przebywać w pomieszczeniu, w którym lakierowałaś ozdoby. Zawsze po lakierowaniu, zostawiasz ozdoby do wyschnięcia w wentylowanym pomieszczeniu. Lakierujesz w odległości 20 - 30 cm. od ozdób. Wracasz po średnio 20 minutach i powtarzasz lakierowanie. Pamiętaj, lakiery to środki chemiczne i sama powinnaś zadbać w tym przypadku o swoje bezpieczeństwo oraz zdrowie.

Kiedy będę wiedziała, że figurki są już gotowe do lakierowania?

Lakierowanie figurek i ozdób z zimnej porcelany może odbywać się tylko wtedy, kiedy są zupełnie suche. Całkowicie suche znaczy, że w środku również. Najpierw wysycha wierzchnia warstwa - to normalne, ponieważ ta warstwa ma bezpośredni kontakt z powietrzem. Kiedy więc będziemy miały pewność, że figurka w środku jest sucha i możemy lakierować ? Ozdoby w postaci figurek możemy sprawdzić zerkając na spód figurki - czyli miejsce, które dotyka podłoża. Pokażę wam to na przykładzie jednorożca. Figurka została w całości ulepiona z zimnej porcelany. Jej grubość wynosi od 1- 3 cm. Zerknij na zdjęcie. Widzisz charakterystyczne fale przy krawędziach ? to pozostałości po wysychaniu. Nie widzisz jednak wgłębienia na środku. Ale wyobraź sobie, że jest 😉 Kiedy spód figurki jest wklęsły i twardy możesz być pewna, że figurka jest już sucha.

 

Jeśli chciałabyś przeczytać więcej na temat wysychania zimnej porcelany zerknij tutaj JAK SUSZYĆ ZIMNĄ PORCELANĘ.

Jeśli masz jakieś pytania napisz do mnie maila  KONTAKT - postaram się pomóc.

Follow Sowa Marta:

Cześć, jestem Marta i od kilku lat tworzę figurki,rzeźby i ozdoby z zimnej porcelany oraz uczę innych , jak to robić :)

Latest posts from