Czym przykleić zimną porcelanę do szkła?

with 3 komentarze

Klejenie ozdób z zimnej porcelany do szkła

Niedawno Nina ( zaangażowana Czytelniczka mojego bloga - Nina bardzo Ci dziękuję za Twoje pytania ), zapytała , czym można przykleić zimną porcelanę do szkła. Chodziło głównie o przyklejenie malutkich, ślicznych aniołków do ramki  z szybką.

Szkło jest trudnym materiałem do połączenia z zimną porcelaną - ponieważ jest gładkie, a to sprawia, że oba elementy nie chcą  ze sobą współgrać i czasami nasze próby połączenia ich mogą się nie udać. Podpowiem wam, co zrobić, żeby jednak się udało 😉

Jeśli chcecie,żeby wasz aniołek, serduszko czy inna ozdoba z zimnej porcelany przykleiła się mocno do szkła, musicie spełnić kilka warunków.

Warunek nr. 1 - wasze aniołki, serduszka czy inne ozdoby muszą być już suche. Nie powinno się przyklejać ozdób, które są świeżo wykonane lub nadal wysychające.

Warunek nr. 2 - szyba, do której przyklejacie ozdobę powinna być czysta i sucha.

Warunek nr. 3 - do przyklejania aniołów , serduszek i innych ozdób z zimnej porcelany najlepsze będą kleje na bazie żywicy epoksydowej.

Jakiego kleju użyć ?

Kiedy byłam na etapie testowania najpierw próbowałam przykleić zimną porcelanę do szkła klejem magik 😉 Oczywiście ozdoba , po jakimś czasie odpadła. Klej magik nadaje się świetnie do innych zadań, ale do klejenia szkła odpada.

Szukałam więc kleju,  który będzie łatwo dostępny i w miarę tani - ale skuteczny. Znalazłam Poxipol przezroczysty - i postanowiłam wykonać próbkę.

Klej jest na bazie żywicy epoksydowej ( zapach niestety, nieprzyjemny).

Aby uzyskać klej właściwy do użycia musimy połączyć równe ilości kleju A z klejem B i dopiero nanieść niewielką ilość na klejone elementy.

 

 

Ozdoba, ramka, klej

Mamy suchą ozdobę z zimnej porcelany, mamy ramkę z szybką - której nie widać, ale jest 😉  i mamy odpowiedni klej. Przy klejeniu należy pamiętać, by nanieść niewielką ilość kleju na klejone elementy- jeśli nałożymy za dużo kleju przy połączeniu elementów , klej nieładnie wypłynie i będzie wyglądał nieestetycznie. Jeśli kleimy ozdoby do ramki należy pamiętać by zostawić ramkę z przyklejoną ozdobą płasko na stole - jeśli postawimy ramkę - nasza ozdoba może się osunąć i krzywo przykleić.

Czas wysychania

Najlepiej zostawić ramkę do wyschnięcia na noc. Będziemy miały pewność,że klej dobrze się związał i nic nam się nie przesunie.

Inne kleje

Jeśli zastanawiacie się czy inne kleje również nadają się do przyklejania ozdób z zimnej porcelany do szkła , możecie poeksperymentować i koniecznie dajcie znać czy działa. Szczerze wam powiem,że czasami rezygnuję z testowania innych produktów jeśli trafiłam na właściwy - po co wydawać pieniądze na kolejne produkty, które być może się nie sprawdzą. Powiem wam jeszcze, że testowałam klej na gorąco - z pistoletu . Niby trzyma się szkła, ale po pewnym czasie również odpada.

Czytałam gdzieś na grupie, że można kleić silikonem - nie wiem, nie testowałam, ale myślę,że sylikony też mogą być odpowiednie.

 

Klejenie do papieru

Jeśli chcecie przykleić ozdobę z zimnej porcelany do ramki, gdzie tło jest z papieru, drewna czy innego materiału niż szkło, śmiało możecie użyć kleju magik. Trzeba tylko pamiętać o czasie wysychania ozdoby - im ozdoba większa, cięższa powinna wysychać troszkę dłużej.

Jeśli macie jakieś pytania piszcie śmiało w komentarzach, czytam wszystkie komentarze 🙂

Follow Sowa Marta:

Cześć, jestem Marta i od kilku lat tworzę figurki,rzeźby i ozdoby z zimnej porcelany oraz uczę innych , jak to robić :)

Latest posts from

3 Responses

 1. katarzyna
  | Odpowiedz

  Witam
  Czy na kubki tak samo przykleja się ozdoby jak na ramce ?

  • Sowa Marta
   | Odpowiedz

   Witaj. Tak, jeśli chcesz wykonać ozdobę na kubku z zimnej porcelany, możesz użyć tego samego kleju.

 2. Bozena
  | Odpowiedz

  Kochana bardzo dziękuję za wszytskie informacje. Napewno się przydadzą. Ja kleję moje figurki z modeliny do kubków klejem pattex bezbarwym. Trzyma mocno. Ale należy pamiętać by warstwa kleju była niezbyt gruba. Kiedyś musiałam coś odkleić i jak podważyłam nożem i zdjęłam mojego jednorozca to klej na środku wewnątrz był nadal mokry pomimo wielu dni. Chyba powietrze poprostu się nie miała tam jak dostać. Ale pattex polecam myślę że ogarnie szybe i porcelanę. Buziaki

Zostaw komentarz