Pomysł na test glinek samoutwardzalnych marki Nicron narodził się już w tamtym roku. Niestety sytuacja, z jaką musiał zmierzyć się w ostatnim czasie cały świat ( koronawirus ) pokrzyżował mi plany 😉 Transport międzynarodowy stanął, więc nie miałam możliwości zamówienia kolejnej partii towaru do sklepu, a koniecznie potrzebowałam całej linii mas, które stworzył Nicron.
Obecnie w linii znajdują się : zimna porcelana Nicron Porcelana Fria, zimna porcelana Nicron Leticia, zimna porcelana Nicron Flex, zimna porcelana Nicron Soft oraz pianka samoutwardzalna lekka Nicron Eva. Każda z tych mas zasługuje na uwagę, ponieważ cechują się zupełnie innymi właściwościami.
Biorąc pod uwagę cechy charakterystyczne glinek, postanowiłam skupić się na testowaniu : miękkości, koloru, lepkości, elastyczności glinki świeżej, elastyczności po wyschnięciu, wytrzymałości po wyschnięciu, łatwości barwienia, rozciągliwości masy świeżej oraz przezroczystości.
Mam nadzieję, że przeprowadzony przeze mnie test, przybliży wam choć trochę temat glinek marki Nicron i pozwoli wam wybrać produkt według waszych potrzeb.
Zimna porcelana Nicron Porcelana Fria
Zimna porcelana Nicron Porcelana Fria to pierwsza glinka, którą miałam możliwość przetestować. Początkową partię glinki zamówiłam jeszcze w ubiegłym roku. Po otworzeniu kartonu i wyjęciu kilku mas, od razu zauważyłam, że producent pomyślał o ciekawym i bardzo praktycznym zamknięciu strunowym( zresztą wszystkie masy z linii Nicron mają takie zamknięcie ). Miękka, nie klejąca się do dłoni, która po krótkim ugniataniu nabrała elastyczności. Kolor masy po wyjęciu z opakowania jest biały, natomiast po wyschnięciu zmienia się na lekko szarawy, cieńsze elementy będą transparentne. Więc jeśli chciałabyś uzyskać biel w swoich pracach, należy dodać do masy białego barwnika. Najlepszym barwnikiem będzie pigment z linii Nicron, jeśli jednak nie masz akurat pigmentu Nicron, możesz użyć białej farby olejnej. Wytrzymałość masy po wyschnięciu jest dobra, elastyczność po wyschnięciu przy grubszych elementach jest niewielka. Natomiast jeśli chodzi o cienkie elementy tj, płatki kwiatów niestety zimna porcelana Nicron Porcelana Fria nie zdaje egzaminu, z łatwością możemy złamać delikatny płatek.
Podsumowanie
Zimna porcelana Nicron Porcelana Fria to świetna glinka do tworzenia prostych ozdób tj. magnesy, zawieszki, małe i większe aniołki. Nie polecam jej jednak do tworzenia realistycznych kwiatów. Zobacz przykładowe prace z zimnej porcelany Nicron Porcelana Fria.
Zimna porcelana Leticia
Zimna porcelana Nicron Leticia to glinka samoutwardzalna, która sprawdzi się w twórczości profesjonalnej. Nicron Leticia wymaga jednak od artysty podstawowych umiejętności przy pracy z zimną porcelaną. Pracując z glinką Leticia trzeba pamiętać o nasmarowaniu dłoni kremem z gliceryną bądź wazeliną. Glinka jest bardziej miękka niż jej poprzedniczka Porcelana Fria. Kolor glinki po wyjęciu z opakowania jest lekko żółty – odcień kości słoniowej. Nicron Leticia dobrze się barwi, po wyschnięciu jest delikatnie transparentna. Nie trzeba wkładać dużego wysiłku w jej ugniatanie. Wytrzymałość glinki po wyschnięciu jest wysoka, jednak cienkie elementy jak płatki kwiatów mogą pękać w zależności od wilgotności otoczenia.
Podsumowanie
Zimna porcelana Nicron Leticia sprawdzi się świetnie przy tworzeniu bardziej skomplikowanych figurek i rzeźb. Oczywiście można jej używać według własnych wizji, jednak należy pamiętać, że jako glinka bardziej miękka, nie będzie najlepszym rozwiązaniem do ozdób prostych jak magnesy czy zawieszki. Zobacz przykładowe prace stworzone z zimnej porcelana Nicron Leticia.
Zimna porcelana Nicron Soft
Zimna porcelana Nicron Soft urzekła mnie przede wszystkim swoim kolorem. Jako jedyna z całej piątki jest śnieżno biała. Masa jest lekka, miękka, nie jest rozciągliwa jak jej poprzedniczki Nicron Porcelana Fria oraz Nicron Leticia. Przy tworzeniu zachowuje nadany jej kształt. Jako jedyna z całej linii Nicrona zachowuje śnieżną biel nawet po wyschnięciu. Nie jest transparentna jak jej poprzedniczki. Łatwo się barwi i świetnie się łączy z innymi masami linii Nicron. Nie klei się do dłoni. Po wyschnięciu jednak nie jest wytrzymała, pęka i łatwo ją uszkodzić.
Podsumowanie
Nicron Soft to świetna glinka do tworzenia ornamentów z form silikonowych. Sprawdzi się w pracach scrapbookingowych. Jeżeli jednak połączymy ją z innymi glinkami linii Nicron, stworzymy nową glinkę o świetnych cechach.
Zobacz jak stworzyłam kompozycję kwiatów na ramce. Użyłam w tym celu mieszanki 1 : 1 ( Nicron Soft oraz Nicron Flex )
Zimna porcelana Nicron Flex
Zimna porcelana Nicron Flex skradła moje serce w 5 minut 😉 Nie będę wam jednak owijała w bawełnę – Nicron Flex jest trudną glinką. Już tłumaczę dlaczego. Zimna porcelana Nicron Flex jest najbardziej miękką glinką 4 dostępnych wariantów zimnej porcelany marki Nicron. Przed przystąpieniem do pracy należy nasmarować dłonie kremem lub wazeliną. Masa po wyjęciu z opakowania jest biała i taka zostaje także po wyschnięciu – podobnie jak jej poprzedniczka Nicron Soft, z tą różnicą, że Nicron Flex jest delikatnie transparentna po wyschnięciu i bardzo elastyczna. Próbki, które widzisz, są testowane po wyschnięciu. Zimna porcelana Nicron Flex nie pęka podczas wysychania.Zachowuje najwyższą elastyczność spośród wszystkich wymienionych wyżej glinek. Masa dobrze się barwi oraz łączy z innymi glinkami linii Nicron.
Zimna porcelana Nicron Flex zachowuje nadane jej kształty podczas tworzenia, a po wyschnięciu możemy wyginać poszczególne elementy w każdym kierunku bez obawy, że coś pęknie czy się ułamie.
Podsumowanie
Nicron Flex sprawdzi się jako doskonały dodatek do innych mas linii Nicron w celu poprawienia ich elastyczności lub jako produkt do tworzenia profesjonalnego. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości materiału w twoich pracach, Nicron Flex będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Zimna porcelana Nicron Flex jest także idealną propozycją jeśli tworzysz realistyczne kwiaty z zimnej porcelany.
Kilka uwag końcowych
Wszystkie cztery opisane przeze mnie zimne porcelany cechują się zupełnie innymi właściwościami. Nicron Porcelana Fria jest najtwardszą zimną porcelaną i dobrze sprawdzi się dla początkujących. Nicron Leticia jest bardziej miękka, bardziej elastyczna i sprawdzi się dla osób bardzie doświadczonych przy pracy z zimną porcelaną. Nicron Soft urzeka swoją bielą, lecz chcąc pozbyć się jej kruchości należy ją zmieszać w równych proporcjach z inną masą linii Nicron. Natomiast Nicron Flex jest glinką, która ma wszystkie wcześniejsze glinki pod sobą.
Powyższe wiadomości nie są wyczerpujące. Pewnie każda z was zaważyłaby jeszcze inne cechy poszczególnych glinek. Każda z was tworzy różne projekty, więc potrzebujecie różnych mas i pewno macie swoje ulubione, z którym pracuje wam się dobrze. Które znacie i lubicie lub tworzycie je same.
Podzieliłam się z wami moimi spostrzeżeniami, które dla mnie są istotne. Bardzo długo szukałam produktów, które spełnią moje oczekiwania.Testowałam różne glinki, zimne porcelany i jakoś nie wywarły na mnie znaczącego wrażenia. Zimna porcelana Nicron produkowana w Argentynie jest dla mnie produktem numer 1. Polecam wam te glinki z czystym sumieniem i specjalnie na prośbę klientek postanowiłam umożliwić wam zakup mniejszych opakowań całej linii Nicron.
Jeśli chciałybyście przetestować masy w mniejszych opakowaniach zapraszam tutaj :
Zimna porcelana Nicron Flex – próbnik 20 g
Zimna porcelana Leticia – próbnik 20 g
Zimna porcelana – próbnik 20 g
Zimna porcelana Nicron Soft 50g
Masa samoutwardzalna Nicron Eva
Nicron Eva to rodzaj pianki samoutwardzalnej. Nicron Eva jest bardzo lekka, niesamowicie ciągnąca się, lekko żółtawa ( kość słoniowa). Nicron Eva ze względu na swoją miękkość może srawiać trudność podczas tworzenia. Można ją łączyć ze wszystkimi masami linii Nicron w celu poprawienia jej ( ich ) cech. Nicron Eva barwi się bardzo dobrze. Wysycha na powietrzu i po wyschnięciu nie jest transparentna. Pozostaje bardzo elastyczna. Gdybym miała ją do czegoś porównać po wyschnięciu byłby to foamiran 😉
Podsumowanie
Nicron Eva sprawdzi się świetnie przy tworzeniu koronek. Dobrze rozprowadza się w koronkowych formach silikonowych i zachowuje kształt. Nada się do tworzenia ornamentów w pracach scrapbookingowych.
Jeśli chcesz wypróbować niewielką ilość masy Próbniki znajdziesz po linkiem
Masa samoutwardzalna Nicron Eva – próbnik 20g
Mam nadzieję , że powyższe wiadomości pomogą ci zrozumieć różnice między różnymi rodzajami glinek, a gdybyś miała jakieś pytania , pisz śmiało, postaram się pomóc 🙂
4 Responses
Iza
Witam
Jeśli chciałby zrobić płaskie gwiazdki na choinkę to której masy powinnam użyć i kiedy możemy malować potej masie oraz ja lakierować jak zupełnie wyschnie?
Pozdrawiam
Sowa Marta
Witaj Iza, do płaskich ozdób moim zdaniem najlepsza będzie nicron porcelana fria – to podstawowa glinka, z której można tworzyć różne ozdoby. By uzyskać biel zmieszałabym ją z nicron soft w proporcji 1:1
Malować oraz lakierować ozdoby z zimnej porcelany można tylko po wyschnięciu – czyli po kilku dniach.
Alicja
Witam!
Bardzo dziękuję za ten doskonały post.
Mam pytanie. Czym można barwić porcelanę, czym malować po zewnętrznej stronie i jak zabezpieczać, aby farba się nie utleniała czy blakła. Będę bardzo wdzięczna za informację.
Pozdrawiam serdecznie
Alicja
Sowa Marta
Witaj Alicjo :)Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania znajdziesz w innych postach na tym blogu 🙂 Tam znajdziesz wyczerpujące informacje 😉 Pozdrawiam 🙂